Nabídka výletů
Darovanský dvůr
Vodopád Dírka
Břasy - Darová
V přírodním parku Horní Berounka se nachází nejkrásnější a nejvyšší vodopád Plzeňska. Jeho výška dosahuje 3 metrů. Voda čerpaná z bývalých lomů zajišťuje vyrovnaný průtok po celý rok a díky vysokém obsahu železa má voda načervenalou barvu.
K vodopádu je dobré přicházet od červené turistické značky, kratší cesta podél Berounky je bohužel přehrazena plotem.
Přívoz Nadryby
Nadryby
Přívoz Darová
Darová
Muzeum hornictví
Břasy - Stupno
Expozice je věnována hornictví a těžbě černého uhlí na Břasku.
Muzeum železnice
Břasy - Stupno
Expozice je věnována místní trati, jejímu provozování a řízení.
Zámeček Hochperk
Břasy - Kříše
Zámeček nechal jako své sídlo vystavět v roce 1780 uhlobaron a průmyslník Antonín Hochberg z Hennersdorfu. Ten se zde nakonec v roce 1827 oběsil, zřejmě kvůli své tíživé finanční situaci. Zámek později odkoupila rodina Starcků, která se také věnovala těžbě uhlí a nově i výrobě barev. V této době budova sloužila jako lovecký zámeček.
Ve 40. letech 20. století chátrající zámek odkoupil pražský továrník Emil Kabát, který jej rozšířil, upravil a nechal vysázet nové okrasné stromy v zahradě. O deset let později byl však zestátněn a od té doby chátral. Rekonstrukce se dočkal až počátkem 21. století.
Pohádkový statek
Břasy - Vranovice
U obce Břasy ve Vranovicích se nachází starobylý venkovský statek, ve kterém strávíte příjemné chvíle ve společnosti pohádkových bytostí a strašidel.
V pohádkové stodole se setkáte například se Smolíčkem Pacholíčkem, vodníky či čerty. Kromě pohádkových postav si zde prohlédnete i stroje, nástroje a nářadí patřící k českému tradičnímu hospodářství a rukodělné výrobě.
Pro celou rodinu je na statku připravena spousta her a soutěží. Na objednávku je možné připravit interaktivní dílničku. K dispozici je dětský koutek, čarokrámek a občerstvení.
Kamenný kruh
Břasy - Vranovice
Rozhledna Na Vrchách
Břasy
Dřevěná rozhledna je vysoká 15,4 metrů a zpřístupněna byla v roce 2013. V nejvyšším patře je umístěno zařízení pro datovou komunikaci bezpečnostních systémů. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 10 metrů je třeba vystoupat po 60 schodech. Z něj se vám naskytne výhled na kopec Radeč, zříceninu hradu Radyně nebo pohoří Český les.
Darovský vodopád
Hromnice - Kostelec
Kaskáda dvou vodopádů na Darovském potoce, jejíž stupně jsou vysoké 4 a 3 m. Během roku zde však neteče mnoho vody. Nejhezčí je vodopád po vydatných deštích a jarním tání sněhu.
Zřícenina hradu Věžka
Druztová
Zřícenina gotického hradu ze 14. století se nachází naskalnatém vrchu nad Berounkou. Na místě je možné vidět nevelké zídky, tesané schodiště či gotickou branku. Zřícenina je volně přístupná.
Rozhledna Chlum
Plzeň 4 - Doubravka
Rozhledna je vlastně takovým památníkem na dnes již zapomenutý Svaz československých dělnických turistů. Je vysoká 25 metrů. Na vyhlídkovou plošinou, nacházející se ve výšce necelých 22 metrů, se dostanete po 126 schodech. Z vyhlídky se vám naskytne výhled na Šumavu, Přimdu, Čerchov a Plzeň.
Rozhledna Radost
Jarov
Volně přístupná dřevěná rozhledna je vysoká 9,2 metrů a byla zpřístupněna v roce 2013. Na vyhlídkový ochoz vede 11,3 m dlouhé schodiště.
Přírodní památka Hromnické jezírko
Hromnice
Jezero je přírodní památkou. Vzniklo závalem odvodňovací štoly po zastavení těžby břidlice. Jezero má rozlohu 2 ha a maximální hloubku 18 m. Díky sloučeninám železa je voda v jezeře zbarvená do červena. Voda je zároveň slabým roztokem kyseliny sírové, proto je zcela bez života. Biologicky zajímavé jsou však okolní haldy, které vytvářejí extrémní stanoviště.
Lužnické kaskády
Bušovice - Střapole
Kaskádu malých vodopádů naleznete na potoku Lužnice v přírodním parku Berounka. Potok zde protíná různě pevné vrstvy sedimentů a vytváří tak rozsáhlé kaskády. Jednotlivé stupně mají různou výšku, maximálně ale pět metrů.
Potok protéká skalní průrvou, ale vede k němu mnoho cestiček od okolních chat.
Zřícenina hradu Salon
Březina
První zmínka o hradu se datuje do roku 1389, kdy zde sídlil Jindřich z Elstenberka. Poté hrad střídal majitele, zpustl zřejmě během třicetileté války.
Na počátku 19. století byla zřícenina upravena a hradní palác přestavěn na altán, jinak nazývaný salon. V letech 2000 - 2003 byl altán znovu rekonstruován. Na místo vás dovede žlutá turistická značka.