Nabídka výletů
Krásy Českého ráje
Valdštejnský zámek
Jičín
Dřívější renesanční zámek, který citelně poškodil výbuch v roce 1620, dostal novou, rozšířenou, raně barokní podobu za Albrechta z Valdštejna. A nejen podobu, ale také nový význam - Albrecht z Valdštejna pasoval Jičín na centrum frýdlantského vévodství. Nejatraktivnější místností je empírový salónek Tří císařů. Muzejní expozice se věnují vlastivědě, archeologii a představují tvorbu Radka Pilaře - výtvarného autora loupežníka Rumcajse. Valdštejnský zámek není veřejnosti přístupný. Navštívit můžete pouze venkovní prostory a Regionální muzeum a galerii v Jičíně, která se v budově nachází.
Rumcajsova ševcovna
Jičín
Navštivte v centru Jičína Rumcajsovu ševcovnu. Můžete tak spatřit obydlí, ve kterém Rumcajs pobýval předtím, než se stal loupežníkem. Kromě něj tam uvidíte celou jeho rodinu – Manku a Cipíska, dále také ševcovskou dílnu, hernu pro děti, Mančinu bylinkovou zahrádku nebo Cipískovu zoo.
Rozhledna Milohlídka
Jičín
Rozhlednu Milohlídku dal v roce 1843 postavit jičínský hejtman Hansgirg, jedná se o nejstarší rozhlednu v Českém ráji. Dvoupatrová hranolová věž stojí na okraji čedičového lomu a lepšímu výhledu už bohužel brání vyšší stromy.
Centrum přírodních věd - Hvězdárna Jičín
Jičín
Amatérská hvězdárna se nachází na západní straně Jičína. Nabízí dětem základních škol astronomický kroužek a veřejnosti noční pozorování oblohy. Vybavena je zrcadlovým dalekohledem o průměru primárního zrcadla 50 cm a ohniskové vzdálenosti 250 cm.
Valdická brána
Jičín
Vrcholek věže s ochozem a stanovou střechou je typickou dominantou města. Věž je vysoká 52 metrů a překonat musíte 156 schodů. Při dobré viditelnosti dohlédnete na široké okolí. V průběhu turistické sezóny se zde konají výstavy, koncerty a vystoupení městského věžníka.
Valdštejnská lodžie
Jičín - Sedličky
Letohrádek je unikátní barokní památka, která byla vystavěna v letech 1630 - 1634. Vybudovat ho nechal Albrecht z Valdštejna dle návrhu architekta Niccolo Sebregondiho. Společně s ním nechal založit i velkou zahradu s oborou o rozloze 2 ha, která se nazývá Libosad. Z Jičína vede podél silnice do Valdic Valdštejnova lipová alej.
Vlastivědné muzeum
Železnice
Ve stálých expozicích zhlédnete díla významných železnických rodáků a malířů. Nadýchnete se starobylé vůně v kupeckém krámku či roubené chalupě, nebo můžete obdivovat umění současných výtvarníků na výstavách, které jsou pravidelně obměňovány. Muzeum naplňuje odkaz jeho prvního ředitele, učitele Václava Kozáka, uchovat památky na život našich předků. V největší místnosti, se konají výstavy výtvarníků a nese jméno železnického rodáka, akademického malíře Tavíka Františka Šimona.
Zřícenina hradu Brada
Brada
Dnes jsou na vrcholu na památku prusko-rakouské bitvy umístěny sochy sv. Petra a Pavla s dřevěným křížem. Z vrcholu je výhled na Prachovské skály, Vyskeř, Trosky, Ještěd, Kozákov, Tábor, Bradlec, Kumburk, Zebín a město Jičín. Ke zřícenině je možné dojít po modré turistické značce ve směru Jičín - Prachovské skály. Pokud zvolíte cestu autem, dostanete se až pod hrad, kde můžete zaparkovat. Na úbočí vrchu Brada se nachází jeskyně zařízená jako domov pro loupežníka Rumcajse, Manku a malého Cipíska z pohádky od Václava Čtvrtka.
Muzeum přírody Český ráj
Prachov
Muzeum nabízí stálou expozici Příroda Prachovských skal, Českého ráje a Jičínska. Je zde i mini botanická zahrada, ve které najdete spoustu živočichů. Pořádají se zde však i přednášky, exkurze, soutěže a ubytování pro terénní přírodovědce.
Prachovské skály
Královéhradecký kraj
Prachovské skály jsou pískovcové skalní město, které patří k nejznámějším oblastem Českého ráje. Díky otevřeným náhorním plošinám, na nichž se nacházejí známé vyhlídky: Schlikova, Rumcajsova, vyhlídka Míru, vyhlídka Českého ráje a další, budete mít skalní město i Český ráj jako na dlani.
Prachovské skály jsou místem, které je odedávna navštěvované. V roce 1813 navštívil Prachovské skály císař František I. Při prohlídce skalního města prošel i skalní soutěskou, která na jeho počest nese název Císařská chodba. Jsou pro vás připravené 4 zpoplatněné trasy: žlutá 1,5 km, červená 2,5 km, zelená 3,5 km a po modré značce od obce Prachov, která je vhodná i pro kočárky. Trasy jsou určeny pro všechny věkové kategorie - jak pro rodiny s dětmi, tak i aktivní seniory.
Zřícenina hradu Pařez
Holín - Pařezská Lhota
Historie skalního hradu, zvaného Pařez, je velmi krátká. Údajně skalní blok připomínal pařez, proto byl takto pojmenován. Vznikl zřejmě v polovině 14. století, první písemná zmínka je z roku 1403, kdy byl v držení Jana z Pařezu. Zanikl pravděpodobně za husitských válek, kdy byl dobyt a pobořen. Poté byl obýván loupežníky. Dnes na místě najdete poměrně velké zbytky zdiva věže, tyčící se na výrazné skále. Dovede vás sem červená turistická značka.
Tvrz Dřevětice
Dřevětice
Jedná se o původní gotickou obdélnou budovu s renesančním portálkem a zbytky psaníčkových sgrafit. Tvrz pochází z doby kolem roku 1400, po roce 1588 byla upravená pozdně renesančně; v roce 1596 připojena k Veliši a někdy poté upravena na sýpku. Západně od tvrze se nachází mohutný bývalý sklad sladu se šternberkovým erbem z roku 1676. V přízemí původní dispozice s valeně klenutými komorami.
Zřícenina hradu Bradlec
Syřenov - Újezdec
Na zalesněném čedičovém vrcholu nad Újezdcem naleznete poměrně rozsáhlé zbytky hradu ze 13. století. Stavba využívala přirozené obrany skalních suků, mezi kterými se vlastní hrad nacházel. Hrad byl dobyt za husitských válek, střídal majitele, až v 16. století je uváděn jako pustý. Dodnes se dochovaly zejména zbytky čtyřhranné věže, několik zdí a valů. Nejzajímavější je „okno“ ve věži. To představuje vchod do věže, který se díky zvětrávání změnil do dnešního tvaru. Ke zřícenině vede modrá turistická značka.
Zřícenina hradu Trosky
Rovensko pod Troskami
Zřícenina hradu Trosky je díky své unikátní poloze symbolem CHKO Český ráj. Hrad byl vybudován koncem 14. století mezi dvěma čedičovými sopouchy viditelnými ze širokého okolí. Nedobytelnost hradu se potvrdila za husitských válek. Od druhé poloviny 15. století střídal hrad majitele a postupně pustl. Za třicetileté války byl již opuštěný. Roku 1925 získal hrad stát, který ho vlastní dodnes. Udržovací zabezpečovací práce probíhají až v posledních letech, v roce 2000 bylo vybudováno schodiště zpřístupňující vrchol věže Baba a vyhlídkové místo pod věží Panna.
Zámek Humprecht
Sobotka
Výjimečný tvar barokního zámečku připomíná při troše fantazie raketu, lidem světa znalým pak Galatskou věž v Cařihradu. Od svého vzniku v 60. letech 17. století byl několikrát opravován, naposledy v 70. letech 20. století. Jeho původní poslání sloužit jako lovecký zámeček vystřídaly časem muzejní expozice s regionální a historickou tématikou. Vysoká hodovní síň (šestnáctimetrová) je pro svou výbornou akustiku vyhledávaná koncertujícími hudebníky.