Nabídka výletů
Lednice
Zámek Lednice
Lednice
Novogotický zámek se nachází ve světoznámém lednicko-valtickém areálu a je zařazen mezi památky UNESCO.
Dříve byl gotickou tvrzí, později renesančním a barokním zámkem, na jehož výstavbě a výzdobě se podílela řada významných umělců a architektů.
Současná podoba zámku vznikla pseudogotickou přestavbou v letech 1846-58.
Honosné sídlo obklopuje velkolepý park, známý skupinou romantických staveb (minaret, Janův hrad, Apollónův chrám, Tři Gráce, kaple sv. Huberta...) a důmyslnou sítí rybníků s umělými ostrovy.
Při návštěvě zámku si můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů, které vás provedou nejen reprezentačními sály, ale i například zámeckým parkem.
Zámecký skleník Lednice
Lednice
Okrasný skleník byl vystavěn v letech 1843-1845. Je zde umístěno množství tropických a subtropických rostlin, které vytvářejí jedinečné "expozice" v průběhu celého roku. Samotná konstrukce skleníku dlouhého 92 metrů a širokého 13 metrů je také velmi zajímavá. Železolitinové konstrukce jsou opatřeny ozdobnými litinovými obaly a osazeny tabulemi skla.
Pramen Psíček
Lednice
Pramen je v Lednickém zámeckém parku těsně u pěšinky, voda zde teče pořád.
Národní přírodní rezervace Lednické rybníky
okres Břeclav
Pod ochranu rezervace spadají čtyři rybníky - Zámecký rybník přímo u Lednice a soustava tří rybníků ležících jižněod obce - rybníky Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský. Jejich vodní plochy a břehy jsou jednou z nejvýznamnějších ornitologických lokalit v Česku - svá hnízda tu má nespočet vodních a mokřadních ptáků. Ostrůvky u Minaretu hostí jednu z nepočetnějších kolonií volavky popelavé a kvakoše nočního u nás. Rybníky jsou také důležitou zastávkou tažných ptáků.
U rybníka Nesyt můžete pozorovat život ptáků z několika pozorovatelen.
Jeskyně Peklo
Lednice
Jedná se o umělou jeskyni, která se nachází na Grottově ostrově v Lednicko-valtickém areálu. Stavba pochází z počátku 19. století. Dříve měla barevná okénka, kterými dovnitř pronikalo světlo a vytvářelo optické kresby. V současné době je jeskyně veřejnosti nepřístupná.
Minaret Lednice
Lednice
Zděný Minaret nechal postavit kníže Alois I. Josef z Liechtensteinu podle návrhu architekta Josefa Hardtmutha v letech 1797–1802. Romantická věž je postavena v maurském orientálním stylu. Nachází se v ní osm místností s orientální výzdobou. Minaret je považován za největší stavbu svého druhu v neislámských zemích. Dosahuje výšky přes 60 metrů. Vznikl jako jedna z prvních vyhlídkových staveb u nás.
Z Minaretu lze vyhlížet ze tří ochozů. Po vystoupání 302 schodů na nejvyšší vyhlídkový ochoz se jako na dlani před vámi rozprostře lednicko-valtický areál. Kromě něj můžete pozorovat Pálavu, Bílé Karpaty a za dobré viditelnosti dokonce vrcholek věže svatoštěpánského dómu ve Vídni či Alpy.
Akvadukt v Lednicko-valtickém areálu
Lednice
Akvadukt byl postaven na počátku 19. století ze zbytků skutečných antických staveb dovezených z Itálie, přičemž jeho zadní část se nachází v umělé jeskyni Peklo. Nad akvaduktem je nádrž, kterou naplňovala dešťová voda a při mimořádných příležitostech se vypustila. Jednalo se o napodobení vodopádu. V roce 2013 byl přibližně po 100 letech provoz akvaduktu obnoven a vodopád je k vidění jednou do roka.
Maurská vodárna
Lednice
Vodárnu v romantickém stylu pocházející z přelomu 18. a 19. století navrhl architekt Wingelmüller. Budova sloužila nejen jako parní lázně, ale také byla také součástí zavlažovacího systému parku. V Maurské vodárně byla umístěna turbína vyrábějící elektřinu pro zámek.
Sochy z písku
Lednice
Každoročně se zde koná výstava soch vyrobených z mořského písku. Můžete zde shlédnout přes dvě desítky velkých soch zhotovených ze stovek tun písku. Na realizaci se podílelo několik sochařů včetně Michala Olšiaka a Zuzany Olšiakové.
Lednice Dávná
Lednice
Nové soukromé muzeum představuje exponáty ilustrující život v Lednici a okolí v období první republiky. V expozici je možné nahlédnout do obyčejné domácnosti nebo se ocitnout v centru města, kde lze vstoupit do dobové četnické stanice, kavárny, obchodů či prostorů se službami jako je holičství, krejčovství.
Muzeum hraček Lednice
Lednice
V Lednici si můžete prohlédnout soukromou sbírku historických hraček z období 19. a 20. století.
Muzeum mučících nástrojů
Lednice
Expozice historických mučicích nástrojů útrpného práva a čarodějnictví. Prohlédnout si zde můžete přes 200 artefaktů.
Akademická zahrada
Lednice
V září roku 2011 byla Akademická zahrada na ploše 5565 m2 slavnostně otevřena. Kromě zahloubeného kruhového bowling green ležícího v jejím srdci si každý může projít jednotlivé kolekce rostlin od solitérních stromů, přes rostliny keřového patra, popínavé rostliny až po barevné květiny všech pěstitelských skupin.
Janův hrad (Janohrad)
Lednice
Romantickou zříceninu v gotickém stylu postavil v letech 1807-1810 podle návrhu architekta Josepha Hardmutha Josef Poppelak. Sál vymaloval malíř Michael Rober. Zřícenina postavená z pískovcových bloků je pojmenovaná na počest předka Jana z Lichtenštejna sloužila jako lovecký zámeček nebo myslivna. Pořádaly se tu lovy a následné hostiny. Po roce 1945 byl Janův hrad Lichtenštejnům zabaven a nyní je majetkem Národního památkového ústavu.
Vyhlídková věž Lednická kolonáda
Lednice
Nevysoká kovová vyhlídková věž s dřevěným obložením nabízí výhled do okolních rovin.
Zámeček Apollonův chrám
Břeclav - Charvátská Nová Ves
Apollónův chrám vznikl v roce 1819 v empírovém slohu. Jeho výrazným znakem je osm dórských sloupů, za kterými je skryt reliéf boha Apollóna na slunečním voze.
Nahoře najdete vyhlídkovou terasu, která je přístupná celoročně v době od 10:30 do západu Slunce. Okraj terasy zdobí sochy z bývalého Chrámu múz, který stával nedaleko odtud.
Rybniční zámeček
Lednice
Malý klasicistní zámeček si nechal v letech 1814-1817 postavit kníže Jan I. Josef z Liechtenštejna podle návrhu architekta Josefa Kornhäusela. Patrovou budovu obdélníkového půdorysu s předsunutým rizalitem doplňovaly v minulosti boční arkády, které ale byly zrušeny před rokem 1840.
Zprvu objekt sloužil potřebám panstva při lovu nebo jako obydlí hajného, v roce 1928 jej ale majitelé věnovali ornitologům a hydrobiologům. V současnosti jej spravuje Mendelova univerzita v Brně, která jej využívá k ubytování nebo konání různých společenských a kulturních akcí. Interiéry si můžete prohlédnout vždy o vánočních a velikonočních svátcích, případně si můžete domluvit individuální komentovanou prohlídku.
Bunkr 6/4075/A-140
Lednice
Volně přístupný řopík pod Rybničním zámečkem.
Hraniční zámeček
Hlohovec
Památkově chráněný zámecký komplex pocházející z 20. let 19. století. Klasicistní stavba, jejíž realizaci řídil Josef Poppelak, vzešla z návrhu Franze Engela. Zámek sestává ze tří jednopatrových pavilonů propojených přízemními trakty s terasami. Vyznačuje se bohatým fasádním zdobením v podobě lizénových pásů, četnými arkádami či výraznými portály. Zámek je situován na hranici mezi Moravou a Rakouskem, která zde za vlády Jana I. z Liechtensteina existovala.
Ornitologická pozorovatelna Lednické rybníky
Břeclav - Charvátská Nová Ves
Dřevěná konstrukce je vysoká pouze 4 metry a byla postavena pro sledování ptactva na Mlýnském rybníce. Vyhlídka je volně přístupná.
Chrám Tří Grácií
Břeclav - Charvátská Nová Ves
Jedná se o klasicistní letohrádek z 19. století architekta Franze Josefa Engela, před kterým je umístěné sousoší tří nahých žen, vytesané Johannem Martinem Fischerem. Sousoší představuje Charitky - řecké bohyně krásy a půvabu. Objekt je chráněn jako kulturní památka.
Zámek Rendez-vous (Dianin chrám)
Valtice
Klasicistní zámeček byl vystavěn v roce 1812 podle návrhu Josefa Hardtmutha. Stavba má podobu vítězného oblouku doplněného bohatou štukovou výzdobou. Je zasvěcen bohyni lovu, Dianě.
Zámek Valtice
Valtice
Rozsáhlá a reprezentativní barokní zámecká stavba nahradila původní renesanční zámek. Je součástí lednicko-valtického areálu zapsaného do seznamu UNESCO. Za zmínku stojí zámecké průčelí s fasádou bohatě zdobenou plastikami, interiéry s výraznou štukovou výzdobou a nástropní i nástěnné malby. V rozlehlém parku naleznete přírodní divadlo z 18. stol. a soubor romantických staveb z 19. stol.
Pro návštěvu zámku si můžete vybrat ze dvou prohlídkových okruhů s možností degustace vína.
Kolonáda na Reistně
Valtice
Na začátku 19. století započala stavba vyhlídkové kolonády nedaleko Valtic. Architekt Joseph Hardmuth se nechal inspirovat Gloriettou ve vídeňském Schönbrunnu. V průběhu stavby se vyskytla řada překážek, kvůli kterým byla stavba přerušena. Stavbu dokončil až stavitel Josef Poppelack roku 1823. V roce 1907 musela být stavba přestavěna po té, co se část zřítila (na vině byl špatný původní projekt). Jan Josef I. z Lichteštejna nechal na zdech umístit nápis: „Syn otci, bratr bratrům.“ a „Duším nezapomenutelných zesnulých jediný přeživší syn.“
Z ochozu kolonády je překrásný výhled do okolí. Na východě jsou k vidění Malé Karpaty, na severu Lednicko-Valtický areál, na západě Mikulov a na jihu je vidět do Rakouska.
Ke kolonádě vede červená turistická značka nebo se dá dojet autem na nedaleké parkoviště.
Muzeum železné opony
Valtice
První muzeum svého druhu, které ukazuje státní hranici v období od roku 1951 do 1989. Tehdy se pohraniční stráž snažila o dokonale neprostupnou hranici. V expozici si můžete prohlédnout množství uniforem, zbraní nebo věrné kopie „železné opony“.
Valtické podzemí
Valtice
Labyrint historických vinných sklepů, jejichž vznik je datován až do 13. století. V současné době nabízí podzemní prohlídky s degustací moravských vín. Mimo sezónu nebo po pravidelné otevírací době je nutná telefonická domluva.