Nabídka výletů
Kam na výlet - Březnice - Martinice
Přírodní památka Březnice - Oblouček
Březnice
Chráněné území zahrnuje Holubovský rybník a rybník Oblouček s navazujícími vlhčími loukami, kde se vyskytuje silně ohrožená populace žáby kuňky ohnivé. Dále z chráněných plazů se vyskytuje slepýš křehký nebo užovka obojková, z ptactva volavka popelavá, lyska černá, potápka malá nebo silně ohrožený rákosník velký a ledňáček říční. Břehy rybníka Oblouček jsou porostlé zejména mohutnou travinou zblochanem vodním, orobincem a různými druhy vrb.
Zámek Drahenice
Drahenice
Dvoukřídlá patrová budova s mansardovou střechou vznikla přestavbou z tvrze patrně v 18. století. Po roce 1989 byla v restituci navrácena rodu Lobkowiczů, kteří ji zrekonstruovali. Za pozornost určitě stojí zadní část traktu s hranolovou věží. Kolem zámku se nachází anglický park. Budova je veřejnosti nepřístupná.
Valy u Bělčic
Bělčice
Z doby laténské se dodnes dochovala část čtyřúhelníkového opevnění s valem s hlubokým příkopem. Takový typ opevnění archeologové nazývají Viereckschanze. Není vyjasněno, zda místo bylo pro Kelty spíš sakrálním prostorem, anebo sloužilo jako útočiště pro příslušníky tehdejší společenské elity.
Prostor byl díky své strategické poloze využit krátkodobě také českým vojskem před bitvou na Bílé hoře.
Tvrziště Hrádek
Bělčice
Západně od Bělčic pod Slepičí horou jsou patrné zbytky tvrze či hrádku pocházejících ze 13. nebo 14. století. Hrádek zanikl někdy v 15. století a současné době jsou patrné pouze náznaky valů a příkopů.
Zámek Březnice
Březnice
Po roce 1531 nechal císařský rádce Jiří Lokšanský z Lokšan přestavět původní gotický hrad na renesanční zámek. Později byl barokně upraven, původní vzhled si však zachoval dodnes. Největší úpravy interiérů nechali v průběhu 18. a 19. století provést příslušníci uherského rodu Pálffyů z Erdödu.
Již na první pohled vás zaujmou renesanční sgrafita nebo nádvorní arkádová chodba. Při prohlídce budete obdivovat velkou renesanční jídelnu, zámeckou kapli, rytířský sál s kazetovým stropem nebo Lokšanskou knihovnu z roku 1558, která patří mezi nejstarší dochovanou u nás.
K zámku patří kromě klasického anglického parku renesanční bylinná zahrádka.
Městské muzeum a Galerie Ludvíka Kuby
Březnice
V prostorech bývalé jezuitské koleje se seznámíte s církevním a duchovním životem v Březnici prostřednictvím stejnojmenné expozice, která zahrnuje řadu exponátů z doby zdejšího působení jezuitů. Uvidíte např. renesanční svatostánek ze zaniklého březnického kostela sv. Mikuláše nebo vyřezávanou kolébku patrně z 18. století.
Další expozici tvoří vzácné kulisy malované na dřevu a vytvořené pro divadelní představení, které pořádali studenti zdejší jezuitské koleje o významných svátcích, dále doplňky divadélek nebo loutky.
Poslední expozice věnuje pozornost císaři Františku Josefu I., který se stal vděčným tématem vyobrazení na řadě předmětů běžného užívání, na dobových obrazech nebo upomínkových předmětech.
V galerii si prohlédnete výstavu obrazů nejen od Ludvíka Kuby, ale i např. od Aloise Moravce, Bohumila Ullrycha, Jana Rafaela Schustera a Anny Sequensové. Jsou zde díla s březnickou tématikou, portrétní a krajinářskou kresbou i malby s impresionistickým nádechem a obrazy s jihočeskými motivy.
Synagoga a židovské Ghetto Březnice
Lokšany - Březnice
Synagoga, dnes sloužící jako muzeum Březnických Židů, je v centru malého ghetta jménem Lokšany. To vyrostlo v 1. pol. 18. stol. po povinném přemístění Židů a tvoří jej 24 barokních domů, z nichž nejznámější a největší je Popperův palác. Ghetto je umístěno vedle Březnického náměstí, se kterým jej spojuje úzký průchod.
Hradiště Počaply (Bozeň)
Počaply
Hradiště je jedním z nejzachovalejších raně středověkých opevněných lokalit u nás. Založili jej Přemyslovci a plnilo funkci opěrného bodu při expanzi do jižních Čech. Zároveň sloužilo jako sídlo a centrum výroby a obchodu, což dokazují nalezené mince i železné artefakty.
Areál opevňovala dřevohlinitá hradba s čelní kamennou plentou a skládal se z akropole a alespoň jednoho předhradí.
Zřícenina tvrze Hrochův Hrádek
Březnice - Dobrá Voda
Přímo u železniční trati objevíte zbytky tvrze zřejmě ze 14. století. Jediná zmínka o ní je ze 16. století, kdy je již uváděna jako pustá. Dnes na místě najdete zbytky obvodové zdi do výšky druhého patra.