Nabídka výletů
Výlety v okolí hotelu Sladovna
Muzeum pivovarnictví
Černá Hora
Pivovar Černá Hora je nejstarším fungujícím pivovarem na Moravě. První neoficiální zmínka o vaření piva pochází již ze 14. století. První přímý důkaz o existenci pivovaru je z roku 1530. Během šedesátiminutové prohlídky můžete navštívít historické i moderně zařízené provozy a dozvíte se vše podstatné o historii pivovaru, výrobě piva a sladu. Prohlídku pivovaru objednávejte prosím s minimálně týdenním předstihem.
Zámek Černá Hora
Černá Hora
Zámek najdete přímo nad známým pivovarem. Při návštěvě můžete projít obě nádvoří až na západní terasu, odkud je pěkný pohled do údolí řeky Svitavy. Vnitřní prostory zámku jsou veřejnosti nepřípustné. Předchůdcem zámku byl gotický hrad, který založil koncem 13. století Matouš z Černé Hory. Později v 16. století jej přestavěli na renesanční zámek. Po vyhoření a ponechání zámku svému osudu, probíhaly od roku 1830 činnosti na jeho záchranu a znovu obnovení. V roce 1975 byly zámecké interiéry upraveny pro potřeby domova důchodců, který v něm sídlí dodnes.
Archeologická stezka Bořitova
Bořitov
Území Bořitova bylo podle archeologických nálezů osídleno už neandrtálci a díky strategické poloze na obchodní stezce i v době kamenné, bronzové, železné, hradištní. Žili tady Keltové, Kvádové a Herulové, později Slované. Místa, kde archeologové našli předměty z nejrůznějších období spojuje Archeologická stezka. Má celkem 10 zastavení. Díky nim poznáte, kde ležela například řemeslná osada Keltů, kde byla vesnice z mladší doby kamenné nebo která místa obývali lidé v době bronzové a železné.
Sousoší husitských bojovníků
Bořitov
V lese pod Velkým Chlumem si prohlédnete pískovcové sousoší husitských bojovníků Jana Husa, Jana Žižky a Prokopa Holého. Sousoší z roku 1927 bylo v roce 1996 restaurováno. Autorem toho díla je rodák z nedalkého Bořitova Stanislav Rolínek, který v okolí vytvořil ještě několik menších soch (hlavy bojovníků, hlava vojáka, spící dívka, hlava lva).
Porčův mlýn
Býkovice
Historická památka, která se nachází v malebné obci Býkovice. Přijďte si prohlédnout unikátní funkční mlýn na horní vodu. Budete účastni skutečného mletí obilí s odborným výkladem pana mlynáře. Prohlédnete si celý mlýn, ale také vodní kolo a celé mlýnské složení v chodu.
Spešovská rozhledna
Rájec - Jestřebí
Dřevěná rozhledna je vysoká 9,9 metrů a byla otevřena 1. září 2012, vystoupáte na ni po 18 schodech. U rozhledny jsou umístěny dřevěné plastiky tří spešovských rodáků - Františka Trávníčka (jazykovědec), Bohdana Pavlů (žurnalista a diplomat) a Madly Vaculíkové (spisovatelka).
Rozhledna Malý Chlum
Krhov
Dřevěnou dvoupatrovou rozhlednu z roku 2005 najdete na stejnojmenném vrcholu u obce Obora. Vyhlídkový ochoz se sice nachází ve výšce pouhých 7 metrů, ovšem o kouzelný výhled nebude ochuzeni. Z rozhledny se vám naskytne výhled na Černou Horu, Doubravici nad Svitavou nebo zříceninu hradu Boskovice. Za dobré viditelnosti je také viditelný vysílač Praděd nebo meteorologický radar Skalky.
Rozhledna Babylon
Kozárov
Rozhledna, sloužící také jako telekomunikační věž, byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2001. 42 metrů vysoká stavba má vyhlídkovou plošinu umístěnou ve výšce 24 m nad zemí a turisté se na ni dostanou po 139 schodech. Z ní se vám naskytnou výhledy na přilehlou část Českomoravské vrchoviny, Pálavu nebo vzdálenější Jeseníky a Orlické hory.
Moravský kras
Jihomoravský kraj
Moravský kras patří mezi nejvýznamější krasové oblasti ve Střední Evropě. Na celém území je známo více než 1 100 jeskyní, z nichž čtyři jsou přístupné veřejnosti.
Punkevní jeskyně s možností plavby na podzemní říčce Punkvě spojené s prohlídkou dna propasti Macocha, Kateřinská jeskyně, která je známá unikátními hůlkovými stalagmity, jeskyně Balcarka s bohatou barevnou krápníkovou výzdobou a Sloupsko-šošůvské jeskyně, tvořené mohutnými chodbami a podzemními propastmi.
Státní zámek Lysice
Lysice
Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19.století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic
Státní zámek Rájec nad Svitavou
Rájec - Jestřebí
Zámek s přísnými proporcemi, které si po staletí bez jakýchkoliv venkovních přestaveb, zachoval svoji podobu do dnešní doby. Knížecí rod Salmů nechal postavit tuto stavbu v ušlechtilém stylu rokokového klasicismu. Stejně honosně jako stavba jsou zařízeny i zámecké komnaty.
Zámek Letovice
Letovice
Původně hrad z cca 14.století, který prošel v průběhu dalších staletí různými přestavbami.
Hrad Boskovice
Boskovice
Na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu z poloviny 13. století.
Westernové Městečko
Boskovice
V areálu parku naleznete spoustu zákoutí, ve kterých se skrývají atrakce pro děti i dospělé. V saloonech ochutnáte místní speciality. Přímo v areálu se konají i speciální víkendové akce, country bály a nově také kabarety a galvečery.
Hrad Veveří
Veverská Bítýška
Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.
Po druhé světové válce ovšem opakovanou snahou o naprosto nevhodná využití areál hradu velmi utrpěl. Teprve na samém konci 20. století začala systematická práce na jeho postupné obnově, která ovšem bude trvat ještě mnoho let.
Klášter Porta Coeli
Předklášteří
Porta coeli neboli "Brána nebes" je ženským cisterciánským klášterem ze 13. století. Dodnes v něm žije komunita sester cisterciaček.
Za dominantu tohoto kláštera se považuje bohatě zdobený gotický portál v západním průčelí románské gotické baziliky Nanebevzetí Panny Marie, kapitulní síň a křížová chodba.
Hrad Špilberk
Špilberk
Hrad Špilberk byl založen v polovině 13. století k ochraně města Brna. Původně královský hrad a později sídelní hrad moravským markrabat byl v 17. století přestavěn v jednu z největších moravských pevností. Kasematy v dolní části pevnosti sloužily od r. 1783 jako vězení.
Od poloviny 19. století sloužil Špilberk jako kasárna a vězení pro politické vězně. Od roku 1960 je sídlem Muzea města Brna. Nezapomeňte navštívit kasematy.