Co se dá vidět na ostrově Kos během jednoho dne?

07. 11. 2013

Ostrov Kos se rozkládá na 287 km2. Tzn že Vám bude stačit slabá hodinka, abyste ho přejeli celý na délku. Náš akční tým CK Lenka se rozhodl projet za jediný den co nejvíce pamětihodností, které tento krásný, tradiční Řecký ostrov skrývá.

Ubytovali jsme se v hotelu Kordistos, který můžete najít v nabídce cvičebních pobytů u moře pro rok 2014. Naproti hotelu má svou kancelář Viamare, kde se dá zapůjčit auto. Tak jsme také udělali. Pan Nicholaos Yainnou, řecký partner Viamare, díky níž pobyt na ostrově Kos pořádáme, nám daroval mapu a důkladně nám zakreslil všechna místa, která stojí za to vidět.

a c

Prvním cílem naší výpravy byl jediný dochovaný větrný mlýn na ostrově Kos, ve vesničce na severní části ostrova, Antimachia, kam jsme se z jihozápadního pobřeží dostali za 20 minut. Ve vesničce je k vidění i krásný kostel.

Kos, Rhodos 026 Kos, Rhodos 030 Kos, Rhodos 033

Těšili jsme se však již na první koupání a tak jsme popojeli více na sever ostrova, do přístavního městečka Mastichari, kde je k vidění spousta krásných písčitých pláží, které lemují promenády s romantickými řeckými kavárnami. V Mastichari uvidíte v přístavu desítky maličkých lodiček. Cesta z Antimachie nám trvala cca 10 minut.

Kos, Rhodos 035 Kos, Rhodos 036 Kos, Rhodos 037

Po příjemném osvěžení na severním pobřeží jsme se vydali do maličkého městečka Zia. Našli jsme tam tradiční řecké taverny s bílomodrými ubrusy. Jedné takové jsme neodolali a museli jsme zajít na řecký salát a gyros. Obědvali jsme s překrásným výhledem na celé severní pobřeží, v jehož pozadí byla vidět část Turecka. V městečku Zia najdete i trhy, kde se dá nakoupit spousta suvenýrů. Cesta z Mastichari nám trvala přibližně 20 minut, jelikož většina cesty vede do kopce s velmi ostrými zatáčkami.

Kos, Rhodos 045 Kos, Rhodos 072 Kos, Rhodos 074

Další naší zastávkou byla antická pozůstalost řeckého léčebného chrámu Asklepion, který byl vybudován Bohu lékařství. Podle legendy byl zde vyučen i nejslavnější řecký lékař Hippokratés. Jsou zde k vidění pozůstatky lázní, chrámů a zvláštním skvostem jsou mramorová schodiště, která se rozkládají do tří samostatných teras. Asklepión je jedním z mála míst, kde platí vstupné, které činí kolem 4€/osobu. Cesta ze Ziy nám trvala zhruba 15 minut.

Kos, Rhodos 081 Kos, Rhodos 086 Kos, Rhodos 090

No a teď už se blížíme do hlavního města Kos. Kos je kombinací historické a moderní části. Jeho součástí je velký přístav, kam denně připlouvá několik stovek lodí. Kousek od centra města, na začátku příjezdové silnice, jsou 3 velká záchytná parkoviště, kde se dá nechat auto a poté jít pěšky, jelikož ve městě jsou parkovací zóny. Město Kos je plné taveren, obchodů, obchůdků se suvenýry. Milovníky historie jistě zaujme památný strom, Hippokratův platan, který má po obvodu kolem 12m a pod níž prý odpočíval sám slavný lékař. Cesta do hlavního města je z Asklepionu zhruba 7 minut.

Po návštěvě pamětihodností ostrova Kos, avšak s tachometrem navýšeným zhruba o 40 km jsme potřebovaly „odpočinek a relax“… předposledním místem naší expedice se tedy staly termální lázně Thermes. Teplé prameny tam vyvěrají přímo ze dna moře. Je to velice příjemné a ještě příjemnější je, že návštěva těchto pramenů je zdarma! Jen si k nim musíte kousek dojít, cca 500m z kopce po kamenité cestičce od parkoviště.

Kos, Rhodos 114 Kos, Rhodos 119 Kos, Rhodos 126

Hříchem by u moře bylo nevidět západ Slunce. Proto jsme se cestou z východního pobřeží vydali zpět na západ a stačilo nám k tomu necelých 40 minut, abychom západ Slunce stihli.

Kos, Rhodos 143

Pokud máte rádi tradiční Řecko, ostrov Kos doporučujeme. Nás naprosto uchvátil nejen svým klidným, turisty nepřeplněným prostředím, ale dýchl na nás trochu historie, trochu rodinné atmosféry a hlavně nás okouzlil tím, že ho jde za pár dní projet celý křížem krážem, aniž byste o něco přišli.


© 2024
CK Lenka s.r.o., Radlická 298/105, 150 00 Praha 5, (areál plaveckého bazénu Radlice, metro B Radlická)
Otevírací doba: po-pá 9-16