Nabídka výletů
Tábor
Pramen Sv. Eleonory
Tábor - Horky
Pramen je považován za radioaktivní, měl by příznivě působit na kosti a klouby. Opravu kapličky a úpravu okolí provedla Správa lesů města Tábora s.r.o. Na kopci nad pramenem je obec Horky, se zatopenými štolami kde se těžilo stříbro, doly patřily rodu Vítkovců a ti je raději zničili než by je vydali Přemyslu Otakaru II. Domnívám se, že voda průnikem rudnými žílami obsahuje koloidní stříbro, rozbor detailní není, Koloidní střibro ničí 600 druhů bakterií a virů, zatímco antibiotika pouze cca 30.
Pivovar pod Besedou
Tábor
Minipivovar se nachází v podzemí pod restaurací Beseda. Navazuje na tradici vaření piva v Táboře. Nabízíme několik druhů piva Lichvice. Návštěva minipivovaru je možná po dohodě.
Městské hradby
Tábor
Hradby byly postaveny kolem poloviny 15. století a ve své době patřily mezi nejdokonalejší opevňovací systémy v Evropě. Opevnění bylo tvořeno z nižší parkánové hradby a hlavní hradby, mezi nimi byl 6 až 10 metrů široký prostor. Součástí opevnění byly věže, bašty a brány, dochovaly se Žižkova bašta, Soukenická bašta, Bechyňská brána atd
Galerie Ambit
Tábor
Galerie Ambit byla vytvořena v části obnovené křížové chodby (ambitu) bývalého kláštera a slouží pro výstavy výtvarného umění a artefaktů. Navazuje na Rajský dvůr a je přístupná zdarma v letní sezóně.
Městská památková rezervace Tábor
Tábor
Historické jádro města je od roku 1961 městskou památkovou rezervací. Hustá síť zalomených ulic dokládá vojenský charakter města. Dominantou rezervace je pozdně gotický kostel Proměnění Páně. Na Žižkově náměstí stojí stará radnice, ze které se vstupuje do podzemí. Mezi další památky patří např. hradní věž Kotnov, vodárenská věž, špitál s kaplí sv. Alžběty, klášter bosých augustiniánů a kostel Narození Panny Marie nebo pomník Jana Žižky z Trocnova. Dochovaly se části městských hradeb.
Divadlo Oskara Nedbala
Tábor
Divadlo ročně uvádí na dvě stovky divadelních, hudebních a tanečních představení pro více než 60 000 diváků. Dva divadelní sály - neorenesanční pro 300 diváků a novodobý až pro 650 diváků - otevírají prostor prostor pro velkolepé i komorní kulturní zážitky.
Motokáry Tábor
Tábor
Provozování kryté motokárové dráhy s elektronickou časomírou. Možnost pořádání firemních akcí, závodů a jízd pro veřejnost. K dispozici je posezení s občerstvením. Celková kapacita je 30 míst.
Botanická zahrada v Táboře
Tábor
Botanická zahrada v Táboře byla založena v roce 1866 a je to druhá nejstarší botanická zahrada u nás. V prvním roce založení měla výměru 3626 m2 a obsahovala sbírky hospodářských a hospodářsko - průmyslových rostlin. Zahrada byla úzce spjata s potřebami nejvyšší zemědělské školy. V roce 1900 se její výměra zvětšila na 4,56 ha. V roce 2000 byla zahrada spolu s budovou školy vyhlášena kulturní památkou. Od roku 2002 prochází botanická zahrada obnovou a rekonstrukcí. Cílem zahrady pěstování léčivých rostlin pro pedagogické a výzkumné účely. Zabývá se i sběrem semen pro mezinárodní výměnu.
Modrý lom u Lužnice
Tábor - Klokoty
Bývalý lom, v současnosti oblíbené místo pro skalní lezení. Materiál - žula, charakter - plotnovitá pevná skála, jištění - skoby, borháky, klasifikace - 3 až 8-. Modrý lom naleznete na pravé straně řeky u Geologické expozice směrem na Harrachovku, podél Lužnice se nalézají i další skály a také skalní bloky vhodné pro bouldering.
Kamenný most
Tábor
Kamenný jednoobloukový most přes Tismenický potok byl postaven patrně v pozdním středověku. Most se nacházel na staré vozové cestě, která vedla od kláštera Klokoty k řece Lužnici.
Amfiteátr Pintovka
Tábor - Horky
Singltrek Pintovka
Tábor - Horky
Singeltracky v lese pod penzionem Pintovka nabízí dva okruhy zelený a modrý, které by měli zvládnout všichni cyklisté.
Ferrata Tábor
Tábor
Krátká ferrata vhodná pro začátečníky. Cesta je jištěná dobře uchyceným ocelovým lanem. Nenachází se zde žádný převis, nic exponovaného ani vzdušného.
Obtížnost B/C.
Křížová cesta Klokoty
Tábor
Křížová cesta v poutním místě Klokoty byla založena benediktiny koncem 17. století. Cesta má 14 zastavení, jejichž podoba pochází z doby kolem roku 1866. Křížová cesta začíná u východní brány do ambitů a lemuje starou táborskou poutní cestu. Vede kolem kaple svatého Jana Nepomuckého a poté se obratem vrací zpět k poutnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie, založenému roku 1702. Obchází zprava kostel a hřbitov a na původní křížovou cestu alejí navazuje nad srázem nad Lužnicí a vede přes Kalvárii k Dobré vodě.
Lesopark Pintovka
Tábor - Horky
Rozsáhlý lesopark se nachází na západním okraji města. Prochází jím naučná stezka či tři různě dlouhé vycházkové okruhy.
Poutní místo a klášter Klokoty
Tábor - Klokoty
Poutní místo a klášter Klokoty s kostelem Nanebevzetí Panny Marie Klokotské se nachází v Klokotech, místní části na jižním okraji města Tábor, v ulici Staroklokotská č. 43/1. Areál s přilehlým hřbitovem a křížovou cestou je umístěn na vyvýšeném místě nad tokem řeky Lužnice. Dne 1. července 2018 byl poutní areál s kostelem Panny Marie vyhlášen národní kulturní památkou.
Kostel Nanebvzetí Panny Marie
Tábor - Klokoty
Nejstarší písemný záznam o kostelu pochází z roku 1361. Barokní přestavba byla dokončena roku 1714 díky darům bohatých mecenášů, přičemž inspirací bylo pravděpodobně Santiniho dílo.
Půdorys je přibližně ve tvaru dvojitého kříže. K původnímu kostelu byly postupně přistaveny ambity a kaple, které skýtají návštěvníkům příjemný prostor k odpočinku a modlitbě.
Kostel je zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie a odkazuje na zjevení, které se odehrálo v 700 m vzdáleném místě, dnes je zde kaplička s pramenem vody a vede k ní od kostela zelená turistická značka.
Od 1. července 2018 je poutní areál s kostelem Nanebevzetí Panny Marie národní kulturní památkou.
ZOO Tábor
Tábor - Větrovy
Největší zoologická zahrada v jižních Čechách se rozkládá na ploše téměř 10 hektarů. Zaměřuje se především na ochranu ohrožených druhů zvířat. Spatříte zde tygry, lvy, medvědy, vlky, sovy, opice a řadu dalších.
Odpočinková zóna Komora
Tábor
Odpočinková zóna Komora posílila rekreační osu řeky Lužnice. Nejen pro obyvatele sídliště byl vybudován asfaltový cyklistický ovál ve tvaru čísla 8 – délka hlavního okruhu je 904 m a malého okruhu 68 m. Dále jsou zde víceúčelová travnatá hřiště, venkovní posilovna uvnitř menšího oválu cyklistické dráhy sestávající z 8 cvičebních zastavení o celkové délce 141 m. K dispozici jsou 2 beachvolejbalové kurty a průlezky pro mladší děti. V areálu je umístěna správní budova, kde najdete restauraci, saunu, vířivku a doplňkové služby. Na víceúčelovém sportovišti jsou opraveny a doplněny skateboardové překážky, které byly financovány z dotace "prevence kriminality". Tímto areálem, který je mimochodem třetím svého druhu v Evropě (jeden je v Belgii, druhý v Plzni a třetí u nás v Táboře), byla rozšířena nabídka kvalitního sportovně rekreačního zázemí pro různé skupiny obyvatel našeho města.
Muzeum Lega Tábor
Tábor
Poblíž Špitálského náměstí v centru Tábora se nachází soukromé Muzeum Lega. Expozice je tematicky rozdělena na například LEGO Architecture, LEGO Technic, LEGO Ideas a další. Mezi exponáty můžete zhlédnout třeba Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal.
Muzeum Pivovarnictví
Tábor
Muzeum pivovarnictví se nachází na Žižkově náměstí v Táboře ve sklepení Restaurace Beseda. Návštěvníci se zde seznámí s historií tábornického pivovarnictví a po prohlídce mohou zavítat do školní restaurace.
Strašidelné podzemí
Tábor
Strašidelné podzemí se nachází ve sklepeních starého domu na Hrnčířské ulici. Vstup se nachází za kostelem u vstupu na vyhlídkovou věž. Chodby jsou nasvícené do tajemné atmosféry a nachází se zde mnoho strašidelných stvoření.
Budova staré radnice
Tábor
Táborská radnice patří mezi nejvýznamnější památky pozdní gotiky. S její výstavbou se začalo v 16. století a autorství celé budovy lze připsat Wendelu Roskopfovi, který stavbu radnice dokončil v roce 1521. Později došlo k několika úpravám, na kterých se podíleli mimo jiné A. Alfieri a Josef Niklas. Od roku 1960 slouží stará radnice jako muzeum. V jejích místnostech si můžete prohlédnout výtvarná díla se vztahem k Táboru a husitským tématům. V přízemí radnice se nachází vstup do podzemních chodeb.
Vyhlídková věž kostela Proměnění Páně
Tábor
Věž kostela je vysoká 87 metrů. Na vyhlídkový ochoz je třeba zdolat 200 strmých schodů. Námaha se ale vyplatí, protože se vám naskytne úchvatný výhled na táborské náměstí, rybník Jordán i přilehlé okolí města.
Táborské podzemí
Tábor
Rozsáhlé podzemní prostory pod Žižkovským náměstím pocházejí z 15. a 16. století. Nacházejí se v hloubce 16 m, mnohde vytvářejí až tři patra a dle některých pramenů dosahují délky 14 km. Táborské podzemní prostory nesloužily jen k uchovávání potravin, ale byly využívány také jako útočiště před nepřítelem a častými požáry, které Tábor v minulosti sužovaly. Propojením sklepů několika domů vznikl první prohlídkový okruh již v roce 1947. Dnešní prohlídkový okruh začíná ve sklepení staré radnice, kde se nachází také lapidárium.
Husitské muzeum
Tábor
Navštivte Husitské muzeum v Táboře, které bylo založeno už v roce 1878. Můžete si zde prohlédnout interaktivní expozici Husité, gotický sál a chodby středověkého podzemí. Spousta úkolů a zajímavostí čeká i na nejmenší návštěvníky.
Muzeum čokolády a marcipánu
Tábor
První část muzea představuje historii čokolády, pěstování kakaa, jeho dovoz do Evropy a následné zpracování. Druhá část je věnována marcipánu a jeho zpracování. K vidění jsou marcipánové modely pohádek, táborského náměstí a další věci. V muzeu je i dílna, kde si návštěvníci mohou sami odlévat čokoládové figurky nebo pracovat s marcipánem. Součástí muzea je i čokolaterie, kde se nachází čokoládová fontána. Můžete v ní ochutnávat, odpočívat a také okénky sledovat, jak se čokoládové a marcipánové výrobky dělají.
Hradní věž Kotnov
Tábor
Věž je pozůstatkem bývalého hradu, který zanikl vyhořením v roce 1532. V průběhu husitské doby byly jeho zdi zesíleny kvůli dělostřelectvu. Dnes stavba slouží jako rozhledna. Je vysoká 25 metrů a na vyhlídkový ochoz vede 155 schodů. Z něj je možné obdivovat krásy města.
Bechyňská brána
Tábor
Brána byla postavena společně s celým městským opevněním po roce 1420. Do dnešního dne se dochovala v původní podobě vrcholné gotiky.
Obdélná budova má dvě patra a valbovou střechu. V objektu se nachází expozice Tábor, pevnost spravedlivých i královské město, která v roce 2020 nahradila starou expozici Život a práce středověké společnosti. V roce 2020 ještě přibyla expozice o dějinách Tábora od pravěku po třicetiletou válku.
Přírodní památka Granátová skála
Tábor
Přírodní památka Granátová skála představuje klínovitý skalní výchoz v centru města Tábor. Dosahuje výšky 23 metrů a šířky 10 metrů. Skála hojně obsahuje krystaly granátu včetně vzácnějšího pyropu tzv. českého granátu.
Rozhledna Babina
Tábor - Čelkovice
Dřevěná, 9 metrů vysoká rozhledna na Babí hoře nabízí výhled na město tábor. Vede na ni 20 schodů, vyhlídková plošina je umístěna 6 metrů nad zemí.
Rozhledna Hýlačka
Tábor - Větrovy
Vzdušná kovová konstrukce podle návrhu architekta Davida Grygara byla postavena v roce 2015 na místě původní vyhořelé dřevěné rozhledny, která měla tvar husitské hlásky. Po zdolání 136 schodů ve výšce 25 metrů nad zemí se před vámi rozprostře výhled na město Tábor a přilehlé okolí. Vstup na rozhlednu za mlhy, námrazy, sněhu na schodišti, silného větru, silného deště, bouřky je zakázán.
Zřícenina hradu Kozí hrádek
Sezimovo Ústí
Kozí hrádek proslul jako místo, kde v letech 1412-1414 kázal a také vytvořil některá svá díla mistr Jan Hus.
Z původního gotického hradu se do dneška dochovaly zbytky obvodového zdiva, které zde vytváří bludiště, ve kterém si nejvíce užijí děti. V areálu zříceniny je 18,5 metrů hluboká studna.
V blízkosti se nachází lesní restaurace, kde se můžete občerstvit. Při vstupu dostanete tištěného průvodce. Konají se zde kulturní a společenské akce. Zřícenina je národní kulturní památkou.