Nabídka výletů
Výlety v okolí Mladé Boleslavi
Zřícenina hradu Michalovice
Mladá Boleslav - Michalovice
Památkově chráněný areál s pozůstatky panského sídla, které bylo zbudováno v druhé polovině 13. století rodem Markvarticů. Hrad svou rezidenční funkci plnil do poloviny 15. století, následně byl zanedbáván a zcela opuštěn. Dodnes se dochovaly relikty vnějších a vnitřních hradeb, nakloněné válcové věže a zbytky šíjového příkopu.
Rozhledna Michalovice
Mladá Boleslav - Michalovice
Věž Putna zříceniny hradu Michalovice je zpřístupněna jako rozhledna a nabízí půlkruhový rozhled východním směrem.
Hvězdárna Mladá Boleslav
Mladá Boleslav
Hvězdárna byla otevřena v roce 1995, kdy se dostavěla základní škola Pastelka. Hvězdárna, která tvoří dominantu stavby, je 25 metrů vysoká. Kopule vystavěná na proskleném tubusu má 6 metrů průměr. Pro veřejnost je každý školní pátek připraven ve hvězdárně dvouhodinový program.
Syslí kolonie
Mladá Boleslav
V blízkosti Národní přírodní památky Radouč se nachází početná syslí kolonie čítající několik stovek jedinců. Tato kriticky ohrožená divoká zvířata je zakázáno krmit, přikrmování je ohrožuje na životě.
Škoda auto Muzeum
Mladá Boleslav
Součástí muzea jsou 3 hlavní expozice. První z nich je Tradice, která se věnuje, jak již název napovídá, tradici české značky. Další oblast Evoluce přibližuje vývoj značky od zakladatelů a jejich prvních jízdních kol až po budoucnost mobility. Část zvaná Preciznost představuje závod jako historické místo výroby automobilů a zároveň jako místo péče o automobilovou tradici. Proces výroby dnešních i minulých vozů zažijete prostřednictvím řady fotografií a filmů. Najdete zde interaktivní stanici, kde pomocí dotykové obrazovky můžete procházet svět škodovky od minulosti až po budoucnost.
Bývalý klášter minoritů
Mladá Boleslav
Vznik kláštera je nejasný, odborníci uvádějí rok 1293 nebo 1345. V roce 1421 byl klášter poničen husity a mniši byli vyhnáni. Kolem roku 1500 byly budovy k dispozici Českým Bratřím, kteří zde postavili bratrskou modlitebnu. Ta byla předána v roce 1625 Řádu bosých karmelitánů, kteří tvrdili, že byl objekt původně jejich. Potvrdilo se, že budovy patřily minoritům a v roce 1630 jim byly vráceny. Ti budovy v letech 1675 - 1711 opravili a postavili kostel sv. Bonaventury. Klášter byl zrušen v roce 1784 a budovy předány piaristům, byla zde zřízena škola a gymnázium. V letech 2005 - 2007 proběhla rekonstrukce budov a klášter se stal součástí vzdělávacího areálu Škoda Auto, a. s.
Minizoo Ekocentrum Zahrada
Mladá Boleslav
V minizoo si prohlédnete domácí, volně žijící i cizokrajná zvířata. Nachází se zde i botanická zahrada a stanice pro handicapované živočichy. Do areálu můžete vjet i s kočárkem. Je zakázán vstup se psy a kouření.
Muzeum Mladoboleslavka
Mladá Boleslav
Muzeum sídlí od roku 1972 v objektu mladoboleslavského hradu. Muzejní expozice představuje dějiny Mladé Boleslavi a celého regionu. Každoročně jsou přichystány i výstavy, například v roce 2015 na téma Židovské tradice a zvyky na Mladoboleslavsku.
Hrad Mladá Boleslav
Mladá Boleslav
Hrad byl postaven za pánů z Michalovic v polovině 14. století na místě hradu knížete Boleslava II. Během staletí prošel gotickými a renesančními úpravami. Koncem 16. století přestal plnit funkci rezidence a za třicetileté války byl vydrancován Švédy. Poté hrad sloužil jako zvonařská dílna, počátkem 18. století byl upraven na kasárna. Od roku 1972 hradní prostory využívá archiv a Muzeum Mladoboleslavska s historickými a národopisnými sbírkami, souborem lidových krojů, kolekcí cínu a archeologickou expozicí.
Letecké muzeum Metoděje Vlacha
Mladá Boleslav - Chrást
Letecké muzeum Metoděje Vlacha potěší každého, kdo se zajímá o historii letectví. V muzeu si prohlédnete sbírku více než 25 letadel, mezi kterými najdete jak historické, tak i současné stroje. Návštěvníci si budou moci letadla nejen prohlédnout, ale i přihlížet při jejich přípravě k letu či technické údržbě leteckými mechaniky. Ke zhlédnutí je připraven dokument o průkopníkovi českého letectví Metoději Vlachovi.
Na východní straně budovy muzea je přistavěna nekrytá tribuna pro diváky. Na severní straně pak vyhlídková a seskoková věž, z které bude umožněn seskok bungee jumping do 12 metrové hloubky. Muzeum obdrželo ocenění Stavba roku 2014. Občerstvit se můžete v kavárně s prosklenou terasou.
Zámek Neuberk
Mladá Boleslav - Čejetičky
Barokní zámek s mansardovou střechou byl postaven v letech 1734-38. Tvoří jej kromě samotných traktů ještě hospodářské budovy. V areálu najdete studnu a naproti zámku zachované budovy bývalého pivovaru, který byl součástí panství. Během 2. světové války ho obsadila německá armáda. Po válce byl sídlem velení Rudé armády. V dnešní době je část v soukromých rukou a část v majetku města. K zámku přiléhá anglický park.
Hradiště Choboty
Mladá Boleslav - Čejetičky
Hradiště o rozloze necelých 4 ha bylo osídleno v mladší době bronzové, kdy jej doplňovala dřevěná palisáda. Kromě ní lemoval hradiště 380 m dlouhý val, který vede převážně severojižním směrem. Při archeologickém výzkumu zde byly nalezeny střepy z mladohalštatské a raně středověké keramiky. Vedle hradiště bylo objeveno mohylové pohřebiště.
Discgolf park Štěpánka
Mladá Boleslav
V parku Štěpánka si od roku 2014 můžete zahrát discgolf. V parku je připraveno 9 jamek pro začátečníky a mírně pokročilé. Najdete zde jak krátké jamky, tak i technicky náročnější, delší.
Zřícenina hradu Starý Stránov
Písková Lhota - Zámostí
Malý hrad nad řekou Jizerou byl vystavěn na konci 13. století Mikulášem z Hrádku, pravděpodobně na ochranu mostu přes řeku. Později zde sídlil rod Myšků, opuštěn byl koncem 15. století. Od té doby pustl.
Hrad byl tvořen dvěma budovami, z jižní strany byl chráněn příkopem. Dnes na místě najdete dobře zachovalé pozůstatky jedné palácové budovy.
Zámek Kosmonosy
Kosmonosy
Původní renesanční zámek nechal pravděpodobně postavit Adam Krajíř z Krajku kolem roku 1571.
Současný vzhled je však výsledkem přestavby za Humprechta Černína, která proběhla v letech 1697-1711 pod vedením italského architekta G. B. Alliprandi.
Jednou z charakteristických částí tohoto zámku je Zrcadlový sál, který prostupuje dvěma patry a jehož zdi jsou zdobené malbami s mytologickou tématikou. Pro svoje výborné akustické vlastnosti je často využíván k pořádání koncertů. Poté, co se majitelem v roce 1882 stal Gottfried Mirbach, nechal jižní křídlo klasicistně upravit. Dnes v zámku sídlí základní škola a muzeum. Historické interiéry je možné shlédnout jen po domluvě s vedením školy.
Loreta Kosmonosy
Kosmonosy
Barokní poutní areál Lorety tvoří Santa Casa (Svatá chýše), ambity s kaplí sv. Martina a zvonice, stojící mimo uzavřený areál.
Zřícenina hradu Zvířetice
Bakov nad Jizerou
Památkově chráněný areál s pozůstatky panského sídla, které bylo zbudováno ke konci 13. století pány z Lemberka. Gotický hrad s rozsáhlou dispozicí prošel v 16. století výraznou přestavbou v renesančním stylu, v 17. století byl upraven pro hospodářské a správní účely. Hrad svou obytnou funkci plnil do roku 1720, kdy vyhořel a byl následně opuštěn. Dodnes se dochovaly relikty obytných budov a dvou válcových věží.
V období červenec - srpen od 10 - 18 hodin jsou možné placené prohlídky s průvodcem. K prohlídce patří také 3D rekonstrukce umístěná v TIC Zvířetice v Podhradí.
Ke zřícenině vede modře značená turistická cesta z Podhradí, kde se dá zaparkovat.
Tvrz Velké Horky
Strenice
První historické zmínky o tvrzi nad údolím Strenického potoka pocházejí z poloviny 14. století. Během své historie vystřídala řadu majitelů. Kolem roku 1510 rod Klusáků z Kostelce nechal přistavět hranolovou věž, která je do dnešní doby dobře zachovalá. V 18. století byla tvrz připojena k sousednímu panství v Beznu a výjimkou této věže tvrz v 18. století zpustla. Současná podoba objektu je výsledkem výrazné přestavby z 19. století. Původní podobu si zachovala pouze věž. V současné době probíhá postupná rekonstrukce.
Zámek Bělá pod Bezdězem
Bělá pod Bezdězem
Renesanční zámek vznikl na základech gotické tvrze. V roce 1693 byl barokně upraven stavitelem B. Canevallem, při čemž získal 30 metrů vysoké věžovité průčelí. Půdorys budovy má tvar nepravidelného úhelníku a tvoří ho 5 křídel. Koncem 18. století byla do zámku umístěna manufaktura a od roku 1855 vyšší lesnické učiliště. V roce 1960 byly na nádvorních fasádách obnoveny renesanční fresky s mytologickými motivy. Dnes zámecké prostory využívá regionální muzeum.
Místo je chráněné z důvodu výskytu kriticky ohroženého netopýra velkého. Jeho letní kolonie hnízdí v půdních prostorách městského zámku.
Hrad Bezděz
Bezděz
Bezděz je zřícenina raně gotického hradu, který nechal postavit Přemysl Otakar II. a jde o jeho nejlépe dochovaný hrad. Je známý tím, že zde byl vězněn pozdější král Václav II. se svou matkou. Roku 1642 byl dobyt Švédy, později byl v majetku Valdštejnů, nyní je majetkem státu.
Zřícenina skalního hradu Drábské světničky
Mnichovo Hradiště - Dneboh
Ve 2. třetině 13. století bylo založeno opevněné sídlo, které bylo později lidově nazýváno Drábské světničky. Dřevěný hrad s věží byl vybudován na 7 pískovcových blocích a měl strážní funkci. Ve skalách vysokých 15-40 metrů se dochovaly dvě desítky tesaných prostor, zbytky pěti chodeb, tesané základy po 7 dřevěných stavbách a 5 mostních konstrukcích a žlab dokládající ukotvení dřevěné palisády. Největší místností je kaple s tesaným oltářem.
Drábské světničky jsou ve správě Lesů ČR, s. p.
Ke zřícenině vede červená a modrá turistická značka.
Vyhlídková věž Dneboh
Mnichovo Hradiště - Dneboh
Vyhlídková věž Dneboh vznikla v roce 2012 přestavbou z nevyužívané trafostanice. Její výška je 11 metrů. Z rozhledny lze vidět obec Dneboh, Drábské světničky, Bezděz nebo Ještěd.
Zřícenina Skalního hradu Valečov
Boseň
Hrad je krásnou vyhlídkovou plošinou. Dochovalo se hradní jádro se zděným palácem, skalními komorami a chodbami. Zajímavé je předhradí se skalními byty s velkým 9,5 metru hlubokým tesaným prostorem využívaným původně jako zásobnice.
Hrad je dobře dosažitelný pěšky po žluté a červené turistické značce, na kole po cyklotrase či autem. Parkoviště je zhruba 250 metrů od hradu. V ceně je i prohlídka vstupní expozice s výstavkou archeologických nálezů ze sbírek Okresního muzea. Máte zde možnost nočních prohlídek.
Přírodní rezervace Příhrazské skály
okres Mladá Boleslav
Kolem vrchu Mužský byla v roce 1999 vyhlášena přírodní rezervace Příhrazské skály, která zahrnuje pískovcové skalní město u obce Příhrazy a oblast Drábských světniček nad obcí Dneboh.
Skalním útvarům dominuje Kobylí hlava – věž, která díky svému tvaru odolávala horolezcům až do 30. let 20. stol. Nedaleko ní se nachází středověká modlitebna Hynšta, která v 17. stol sloužila jako úkryt Českým bratřím.
Po červené značce bohaté na výhledy dojdete na skalní hrad Drábské světničky. Jedná se o soustavu do skály vyhloubených světniček a skalních bloků propojených schodišti, které nabízejí fascinující procházku s dalekými kruhovými výhledy do okolí.
Pár kilometrů na jih stojí další významná zřícenina Valečov, poblíž ní se nacházejí další skalní světničky.
Staré Hrady u Příhraz
Žďár - Příhrazy
Pozůstatky původně dřevěného hradu se nacházejí na úzké skalní ostrožně v délce 160 m. Historii sídla známe pouze z archeologických pramenů, které nám datují jeho existenci do 13. století a 14.-15. století. Výraznými relikty jsou dva tesané příkopy, kterými prochází značená turistická stezka, dále několik tesaných objektů souvisejících se zástavbou a zanesená nepřístupná studna.
Památka je ve správě Lesů ČR a je přístupná pouze po značené turistické trase a vybudované skalní vyhlídce.