Nabídka výletů
Výlety v okolí Třešti
Muzeum radiotechniky Tesla
Třešť
Od srpna 2012 je ve zrekonstruované budově Historického radioklubu československého přístupná expozice radiotechniky, která návštěvníkům představuje hlavně výrobky značky Tesla.
Discgolf Třešť
Třešť
Devítijamkové hřiště je umístěno v kouzelném prostředí zámeckého parku. Potřebné vybavení je k zapůjčení na recepci hotelu.
Zámecký park Třešť
Třešť
Zámecký park v Třešti je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka ČR. Okrajem parku vede část NS Špičák.
Podzemní kryt S-7
Třešť
Objekt s označením S-7 byl vybudován v roce 1974 jako podzemní kryt pro velitelství Štábu civilní obrany Brno v případě válečného konfliktu. Ochránil by až 250 osob nejen před chemickým útokem, ale i před radiací. K dizpozici je kompletní technické vybavení pro bezpečný provoz i kontakt s okolním světem. Nejdůležitější místností je Sál bojového velení, kde by krizový štáb zasedal. Celý objekt byl odtajněn v roce 2011 a v současnosti se hledá jeho nové využití. Nepravidelné prohlídky bunkru zajišťuje třešťské Muzeum Tesla.
Přírodní koupaliště Malvíny
Třešť
Provozujeme přírodní koupaliště. Koupací plocha je rozdělena na plaveckou a mělkou část. Součástí mělké části je 40 cm hluboké brouzdaliště a neplavecká část s hloubkou do 1, 2 metru. U plavecké části dosahuje hloubka 2, 6 metru. Areál koupaliště je připraven denně přivítat až 600 návštěvníků.
Muzeum Vysočiny Třešť
Třešť
Pro návštěvníky jsou připraveny expozice věnované betlémářství v Třešti a okolí, životu a dílu světově proslulého ekonoma J. A. Schumpetera a místnímu průmyslu. K prohlédnutí je zámecký pokoj s ukázkou z rozsáhlého inventáře třešťského zámku. Jedná se především o nábytek a rodinné portréty posledních dvou panovnických rodů zdejšího panství. Nejnovější část expozice pod názvem Zaniklý třešťský průmysl přenese návštěvníky do doby průmyslového rozkvětu města, připomíná výrobu kvalitního sukna, šití konfekce, uniforem, stejnokrojů a čepic.
Přírodní památka Bukovské rybníky
Třešť
V lokalitě se nachází pět malých rybníků a okolní rašeliniště s významnou květenou. Můžeme zde vidět například vachtu trojlistou, bublinatku menší, ostřici přioblou a další. Jedná se o významnou ornitologickou oblast s výskytem hýla rudého či chřástala vodního.
Přírodní památka Jezdovické rašeliniště
Jezdovice
Oblast rašeliništního prameniště je významná svým výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů. Patří sem například jednokvítek velekvětý, bařička behnní, prstnatec májový a další, resp. mravenec rašelinný, hnědásek rozrazilový, cvrčilka zelená a další.
Kamenný most Jezdovice
Jezdovice
Jeden z nejstarších mostů na Moravě je tvořen třemi oblouky z režného zdiva. Most je také ve znaku obce.
Národní přírodní rezervace Velký Špičák
okres Jihlava
Rezervace chrání nejen přirozené lesní ekosystémy bučin, suťových lesů a mokřadních olšin, ale i skalní ekosystémy a biotopy vzácného a ohroženého druhu rostliny dvouhrotce zeleného i s jeho populací.
Expozice místní dráhy Kostelec
Hodice
Malá železniční expozice se nachází na hodickém nádraží. Je zde vystavena celá řada exponátů od těch drobných, až po velké železniční přejezdové kříže, které za mnoho let nashromáždil na dvorku u nádražního domku železničář Jiří Holoubek.
Přírodní památka Rybníky V Pouštích
Třešť
Hladinu čtyř rybníků ve smrkových lesích pokrývá převážně leknín bělostný a bublinatka jižní. Ve vodě najdeme ostřici šáchorovitou, úpor trojmužný a bahničku vejčitou. Na místě rybníků po vypuštění vyroste chráněná puchýřka útlá. V příbřežních travinách se ukrývá kuňka obecná, kuňka ohnivá, čolek horský, čolek obecný, ropucha obecná a další druhy obojživelníků.
Dřevěná zvonice Třeštice
Třeštice
Dřevěná zvonice byla postavena v roce 1863. Střecha je kryta šindelem.
Hrad Roštejn
Doupě
Gotický hrad s dominantní sedmibokou věží, ukrytý v lesích, má svůj počátek v 1. polovině 14. století. Později se rozrostl o předhradí, které však bylo zničeno husity. Vlastní hrad se dobyvatelům ubránil. V období renesance, ve 2. polovině 16. století, byl přeměněn v lovecké sídlo a okolní les v oboru. Obytnou funkci hrad ztratil na počátku 19. století, obora byla zrušena o sto let později. Dřívější goticko-renesanční podobu zchátralému sídlu vrátila rekonstrukce ve 2. polovině 20. století.
V současnosti si pro návštěvu hradu můžete vybrat ze dvou prohlídkových tras. Ty vás provedou gotickým a renesančním palácem, jejich interiéry a seznámí vás s celkovou historií objektu. Druhá trasa vede skrz malý ochoz s expozicí českých strašidel, hradní kaplí nebo výstavním a botanickým sálem.
Pro veřejnost je také zpřístupněna hradní věž s cennými renesančními nástěnnými malbami a dobovým mobiliářem. Za hezkého počasí se můžete pokochat výhledem do okolní krajiny.
Muzeum Vysočiny Roštejn
Doupě
Muzeum Vysočiny na hradě Roštejně je pobočkou jihlavského muzea. Stálá expozice dokumentuje nejen samotnou historii hradu. Návštěvníci zde mohou zhlédnout i sbírkové předměty, které představují způsob života a řemeslný um našich předků v této oblasti Vysočiny.
Památka UNESCO - Telč - historické centrum
Telč
Historické centrum Telče bylo na seznam dědictví UNESCO zapsáno v roce 1992. Město je unikátní především kombinací hradeb, bran a rybníků s vodními příkopy, chránícími historické centrum. Původní trvz ze 13. století byla v 16. století přestavěna v rozsáhlý renesanční zámek. Jedinečné je i náměstí s nenarušeným komplexem historických domů. Městu se často přezdívá Moravské Benátky.
Panský dvůr Telč - centrum volnočasových aktivit
Telč
Volnočasový areál Panský dvůr vznikl rekonstrukcí statku, který v 16. století patřil k Telčskému zámku, později sloužil jako školní statek. V roce 2007 vznikl citlivou rekonstrukcí prostor nabízející zábavní vyžití, ale také prostory k pronájmu nebo konání kulturních akcí.
V areálu naleznete lanové centrum, hernu pro děti, zajímavé expozice, půjčovnu elektrokol nebo nabídku programů ušitých přímo na míru pro vaši skupinu.
Muzeum Techniky
Telč
V objektu někdejší pily je zpřístupněno muzeum s ukázkami techniky z mnoha různých oborů.
Zámek Telč
Telč
Původně stál v Telči gotický hrad, jeden z jeho paláců se dochoval dodnes. Během 16. století vznikaly nové zámecké budovy, kterým vtiskli osobitou renesanční podobu italští mistři, mezi jinými B. Maggi.
Zámecké interiéry se pyšní krásnými dřevěnými kazetovými stropy, cennými sbírkami, dobovým zařízením a obrazovou galerií malíře Jana Zrzavého. Zámeckou zahradu zpestřuje arkádová kolonáda.
Pro prohlídku zámku si můžete vybrat z několika tras.
Trasa A vás provede renesančními sály zámku. Během prohlídky se seznámíte s nejrůznějšími technikami - sgrafita, štukatůru a grisaille. Velkou chloubou renesančních sálů zámku jsou kazetové stropy zdobené malbou, dřevořezbami i trofejemi. Vnitřní vybavení interiérů pochází z nejrůznějších období.
Trasa B vám představí obytné místnosti posledních majitelů zámku. Dostanete se do salónků, jejichž vzhled a části výbavy patří především ke konci 19. století a začátku 20. století. V místnostech si prohlédnete nábytek, nádobí, orientální keramiku, evropský porcelán a mnoho dalších.
Vyhlídková věž kostela sv. Jakuba
Telč
Na věž vysokou skoro 60 metrů vystoupáte po 145 schodech. Věž má dva zvony - Jakuba a Marii. Dříve zde bydlel hlásný.
Telčský dům
Telč
Zavítejte do Telčského domu na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Čeká na vás starobylé sklepení, modely vláčků a železnic a spousta zábavy v Městečku skřítka Telčáka, což je veliká herna s řadou domečků, s různými hrami, hlavolamy či skládankami.
Expozice historie železniční dopravy
Telč
V kolejovém depu Telč je umístěna expozice o historii železniční dopravy která vznikla v rámci projektu DY-THA rail v roce 2014. Prohlédnete si zde řadu exponátů s vazbou na železniční trať Kostelec - Slavonice. V zastřešeném stání jsou i unikátní historické vozy.
Rozhledna Oslednice
Telč - Podolí
Původně zde stávala 16 metrů vysoká dřevěná rozhledna, kterou nechal postavit na konci 19. století profesor místní vyšší reálné školy Alois Kulhánek. Nyní tu najdeme ocelovou věž, patřící mobilním operátorům, která zároveň slouží jako veřejnosti přístupná rozhledna.
Při jasném a slunném dni je z rozhledny krásný výhled na krajinu okolo Telče. Vyhlídková plošina je ve výšce 31 metrů a dostanete se na ní po zdolání 176 schodů.