Protančete se k ideálním mírám - radí Rosťa Šrom

07. 02. 2013

Dnešní doba nabízí nespočetné množství pohybových aktivit, kterými si lze dopomoci k vysněné postavě. Nemusíte se mučit posilováním ve fitcentru, existují i ladnější varianty. V tomto článku vám představíme dva druhy cvičení založených na tanci. V čem spočívají a jak se jim správně věnovat, nám prozradil tanečník a instruktor Rosťa Šrom.

Cvičení s jižanským temperamentem

Kdo by neznal tolik populární zumbu? Víte ale jak vznikla, a že by se k ní nemělo přistupovat jako k pouhému "zablbnutí si"? Tento současný fenomén vznikl v USA, když si kolumbijský cvičitel aerobiku Alberto Peréz zapomněl na svou lekci přinést obyvklou hudbu, a měl u sebe pouze nahrávku s latinskoamerickými rytmy. Nezbylo mu tedy nic jiného než improvizovat. Tímto nedopatřením položil základy světoznámému sportu, jemuž propadla nejedna žena. Zumbu lze nejjednodušeji popsat jako fitness cvičení na latinskoamerickou hudbu se základními kroky tance jí vlastní. Nepotřebujete k ní žádnou předchozí průpravu, stačí si pouze vybrat úroveň tréninku odpovídající vaší fyzické kondici a znalostem v tomto oboru. V každém případě se jedná o zaručený způsob, jak si zpevnit celé tělo. Existují i hodiny kladoucí větší důraz na posilovací stránku zumby, využívají se na nich například i činky. Vzhledem k tomu, že se při zumbě namáhá tělo, nesmí se samozřejmě zapomínat na její technickou a teoretickou část. Bohužel se ale většina lektorů neobtěžuje svým klientkám tyto základy vysvětlit, a ty se z toho důvodu nesoustředí na své vlastní tělo a ubližují si. Ze zumby se stává komerce, a často se při ní přehlíží riziko zdravotních potíží.

Nová zdravá technika: BE-PRU

Právě z toho důvodu, že dochází při výuce zumby k zanedbávání teorie, která hraje zásadní roli při jakékoli zvýšené fyzické aktivitě, se Rosťa Šrom rozhodl pro vytvoření vlastního  cvičebního programu. Jmenuje se BE-PRU, a jeho název vznikl ze spojení anglického slovesa "be" a prvních tří písmen českého "pružná". 
Jednou větou bychom tuto techniku mohli definovat jako fitness cvičení, při kterém se naučíte také tancovat, a to vše s ohledem na vaše zdraví. Při lekci BE-PRU se naučíte, jaké je správné držení těla ze základů baletu,moderního a muzikálového tance. BE-PRU můžete brát i jako "taneční přípravku", jež vás naučí, jak si při tanci neubližovat. Nemusíte se ale bát, že byste si musely pamatovat komplikované choreografie, cvičení na pomalou hudbu je vedeno takovým způsobem, aby bylo co nejpřirozenější. A můžete si být také jisté že to, co se v rámci těchto lekcí naučíte, využijete i v každodenním životě, ať už například při sezení u počítače nebo při obyčejné chůzi. BE- PRU je určeno pro širokou škálu lidí, měli byste ale počítat s tím, že se kromě relaxace budete muset zaměřit i na přemýšlení nad každým pohybem vašeho těla.

Pokud jste se tedy rozhodla, že chcete se svým tělem něco udělat, tak jednoduše začněte. Nikdy není pozdě začít s jakýmkoli sportem. Je to nejlepší lék na vše zlé. Jen nikdy nezapomínejte, že svému tělu můžete paradoxně ubližovat, i když si myslíte, že mu pomáháte. Z toho důvodu vždy vyhledávejte zkušené instruktory s potřebným vzděláním, aby dohlédli na správnost a smysluplnost vašeho tréninku.

Kdo je Rosťa Šrom?

 • absolvent taneční konzervatoře DUNCAN CENTRE v Praze
 • specializace Taneční Divadlo
 • undefinedchoreograf a tanečník v projektu „….KŘIK….TICHO….„
 • tanečník v choreografii Karin Pontie „MI NON SABIR“ /Trans Dance Europe 2003-2006/
 • tanečník v "MISS SAIGON"
 • účastník finálového kola na mezinárodní soutěži AM BESTE DEUTSCHE SOLO v Lipsku
 • pedagog na 1. soukromé taneční konzervatoři
 • pedagog konzervatoře Jaroslava Ježka – moderní tanec, muzikál
 • pedagog Dance Perfect, ProArt
 • company manager v Black Light Theatre ( Wow Show)
 • účastník tanečního pořadu Bailando
 • asistent choreografa Black Light Theatre
 • asistent v produkci Wow Show
 • certifikát Zumba Fitness ( Instruktor Dance Perfect, Balance Club, Jad Copany)
 • choreograf WOW show – Black Light Theatre
 • instruktor Zumba fitness ve fitness centrech i tanečních studiích

Kompletní výčet všech aktivit Rosti Šroma a podrobnější informace o jeho lekcích naleznete na www.rostasrom.cz.

Článek připravila na základě rozhovoru s Daniellem Müllerem Valentina Tesařová


© 2024
CK Lenka s.r.o., Radlická 298/105, 150 00 Praha 5, (areál plaveckého bazénu Radlice, metro B Radlická)
Otevírací doba: po-pá 9-16