Naučte se správně posilovat břišní svaly - článek Dana Müllera

15. 02. 2013

Štíhlá postava a ploché břicho. Sen snad každé ženy. Mnozí s oblibou tvrdí, že se jedná pouze o trend dnešní doby. Štíhlost, nepleťme si ji ovšem s podvyživením, je naopak znakem správné životosprávy, který s trendy nemá vůbec nic společného. Ale jak jí dosáhnout? Zkuste se řídit následujícími radami odborníka Daniela Müllera a vaše cesta k vytouženým křivkám bude hned snazší.

Nutné znalostní základy před samotným posilováním

První věc, kterou musíte udělat, jestliže se rozhodnete začít s posilováním břišních svalů, je, určit si, čeho vlastně chcete dosáhnout. Na výběr máte ze dvou možností. Buď chcete mít takzvaných "šest buchet", po kterých většinou touží  spíše muži z důvodu vizuální atraktivnosti, nebo si přejete mít pouze přirozeně ploché břicho, přičemž druhá možnost je v každém případě ta jediná správná a zdraví prospěšná.
Je totiž třeba si uvědomit, že břicho se neskládá pouze z těch zmíněných "šesti buchet", ale jedná se o komplexních pět vrstev břišního svalstva. Nejdůležitější z nich jsou ty poslední dvě. Jedna - příčný sval břišní - umístěná před vtnitřními orgány dutiny břišní a druhá vrstva na straně zádové - čtyřhranný sval bederní. Většina z nás si ale myslí, že je nejdůležitější posilovat právě přímý sval břišní, aneb ten, který je nejvíce "vidět". Nejpodstatenější je umět posílit zmíněné vnitřní svaly a svaly zádové, aby nevznikaly potíže se zády z důvodu přetěžování páteře.
Veškeré posilování a cvičení by mělo mít přirozený průběh. Současné posilovací metody se proto inspirují ve vývoji dítěte. V praxi to znamená, že je třeba postupovat pomalu krůček po krůčku. Nelze začít hned těmi nejtěžšími cviky, stejně tak jako dítě nezačne chodit dříve, než se naučí se převalit, posadit a stoupnout si. Z toho vyplývá, že je nezbytné dokonale ovládat techniku každého pohybu, aby byl pak výsledek opravdu efektivní.

Skupinová cvičení a posilování břicha

Skupinových hodinových lekcí nabízí fitness centra celou řadu, žádná z nich se ovšem nevěnuje pouze posilování břišního svalstva. Existuje pro to jednoduché vysvětlení. Není zdravé, a ani přirozené, tak dlouhou dobu namáhat jedinou svalovou oblast. Vezměmě si opět jako příklad malé dítě - po pár pokusech o postavení se také vzdá a vyčerpáním usne. Z toho důvodu je ideální, když se každé kolektivní cvičení (zumba, aerobic atd.) věnuje přibližně 10-20 minut posilování břicha a zad. Další možností jsou lekce pomalého charakteru (pilates, jóga a všechny její druhy), které jsou samy o sobě založeny na posilování svalů dutiny břišní, panevní oblasti a zad.

Největší mýty o posilování břišních svalů

undefined

Jedním z největších nesmyslů, co se posilovaní břicha týče, jsou tolik známé sedy lehy. Pokud si opět vezmeme jako příklad miminko, tak které si sedá zpočátku přímo? Žádné, vždy si pomůže tím, že se nejprve opře o bok. Nebo komu z vás se při tomto druhu posilování neodlepují nohy od země? Toto samovolné zvedání nohou je pouze známkou toho, že břicho nepracuje tak, jak by správně mělo.
Další mylnou doměnkou je to, že jakýmkoli pohybem nohou posílíme břišní svaly. Je to zcela nelogické - vždyť neexistuje žádný břišní sval upínající se na noze. A veřte, že je mnohem těžší nohy udržet nehybné či na zemi, než s nimi jakkoli hýbat.

Poslední absurditou je jakékoli vtahování pupíku k páteři. Jakmile se vytvoří jakýkoli nepřirozený propad v oblasti břicha, jedná se opět o známku, že břišní svaly pracují špatně. Tento mýtus z velké části vznikl i z metody pilates. Ta ovšem doporučuje zcela něco jiného. Snaží se o zpevnění svalů v dutině břišní, kterého dosáhnete tak, že při nádechu a výdechu udržíte břicho v nehybné pozici.

Nutnost permanentní snahy

Posilování břišních svalů ale bohužel neznamená pouze to samotné posilování. Jedná se o 24hodinovou snahu a práci. Jednorázové cvičení je v podstatě zbytečné. K čemu je hodinu posilovat, když pak následně na celý den břicho opět "vyvalíte" ? Nutností je se naučit, jak vaše svaly pracují a umět je zaktivovat v každou chvíli dne. Nesjpíš ani netušíte, jak těžké je správně sedět na židli či se z ní zvednout . Nebojte si vyhledat nějaký z početných odborných článků na toto téma, a cvičte například i v kanceláři u počítače.

Posilování a hubnutí

Ačkoli si to mnozí myslí, tak posilováním se nehubne. Posilováním nedochází ke spalování tuků. K hubnutí je třeba pohyb. Tím pádem je nutností při posilování pracovat i aerobně. Správné posilování – aktivní držení celého těla je ovšem nutným prvním krokem. Jakákoli pohybová činnost je podmíněna vypracovanými hlubokými svaly, kterých dosáhneme právě posilováním.

Pokud tedy máte nějaké to kilo navíc, měla byste správně posilovat a co nejvíce se hýbat. Zkuste začít tím, že budete chodit více pěšky, nebo že místo toho, abyste jela výtahem, si těch pár pater vyšlápnete po schodech. Každý pohyb je výdej energie navíc, který se na vaší postavě, ve spojení se střídmou stravou a dodržovaní pitného režimu, zajisté brzy podepíše.

Kdo je Daniel Müller?

  • profesionální instruktor  - aerobiku, fitness, body and mind, BOSU®, Pilates Institute®
  • osobní terapeut Pilates Institute®
  • master trenér mezinárodní školy pilates a BOSU®
  • zakladatel a novátor vzdělávacích programů FACE CZECH divize ACADEMY
  • člen školícího týmu organizace FACE CZECH, s.r.o. - divize ACADEMY, BOSU®
  • tvůrce vzdělávacích programů BOSU® v ČR a SR
  • prezentér na mezinárodních kongresech aerobiku a fitness v Čechách, na Slovensku a v Řecku
  • majitel studia Pilates Clinic Praha
  • od r.2006 zařazen do encyklopedie Who is Who v České republice

Článek připravila na základě rozhovoru s Daniellem Müllerem Valentina Tesařová.

Zdroj: Babinet


© 2024
CK Lenka s.r.o., Radlická 298/105, 150 00 Praha 5, (areál plaveckého bazénu Radlice, metro B Radlická)
Otevírací doba: po-pá 9-16