Cvičení nemusí být mučení

01. 06. 2011

Pryč jsou ty doby, kdy jsme se ve čtyřiceti stávaly babičkami, pečovaly o vnoučata a staraly se o zahrádku...Doba se mění, aktivní věk se prodlužuje a my chceme vypadat dobře i v trochu pokročilejším věku.

Pravda, máme tu zázraky plastických chirurgů, ty pomohou s váčky pod očima, vráskami, popraskanými žilkami, nadbytečným tukem... Ale bolavá záda, zkrácené a ochablé svaly, na ty estetická medicína neplatí.

Pryč je i doba, kdy chtít pro sebe něco udělat a zasportovat si, znamenalo především zavřít se do tělocvičny plné vysportovaných mladic a skákat a ničit si klouby za doprovodu hlasité muziky a pokřiků instruktora. Dnes, díky novým trendům, přichází na pravidelné lekce i klientky vyššího věku, ženy s nadváhou a nechybí ani muži.

Například Pilates - metoda bezkonkurenčně vhodná, bezpečná a účinná pro udržování tělesné kondice v jakémkoliv věku; pilates představuje program balančního, silového a strečingového charakteru pro všechny věkové kategorie, zaměřeného na formování postavy a odstraňování špatných hybných stereotypů držení těla a zlepšuje mobilitu páteře.

Fyzioterapeut MUDr. Dušan Šponar, který vede řadu kurzů naší cestovní kanceláře, dodává: „Pilates, Body Ball, Gyro metoda (gyrokinesis), tradiční jóga, jógové a rehabilitační techniky jsou vhodné pro kohokoliv bez rozdílu věku. Cvičení kompenzuje negativní efekt jednostranného zatěžování, napomáhá správnému držení těla. V józe navíc zvyšuje efekt pro psychickou relaxaci.“

Dalším velmi vhodným cvičením pro všechny ženy a muže středního vyššího věku je SM Systém - cesta, jak aktivním cvičením odstranit bolesti zad, deformity páteře a přetížení velkých kloubů.

Jde o metodu cvičení se speciálním elastickým lanem, která fixuje návyky jak správně zapojovat především zádové svaly.

Z dalších vhodných aktivit, které ve svém portfoliu nabízíme, jsou různé druhy Yogy, jejichž cílem je zklidnění mysli, harmonizace těla a energie, hloubkové zpevnění svalů a celkové uvolnění. Pro mobilizaci páteře určitě jedno z nejlepších cvičení.

Ale nabízí se i řada dalších činností, které našemu tělu prospívají aniž bychom museli hodiny skákat v aerobním tempu a odcházet z lekcí propocení s bolestmi různých částí těla - Feldenkreisova metoda, cvičení pánevního dna, cvičení na velkých či malých míčích (Body Ball, Over Ball)...


© 2024
CK Lenka s.r.o., Radlická 298/105, 150 00 Praha 5, (areál plaveckého bazénu Radlice, metro B Radlická)
Otevírací doba: po-pá 9-16